08.00 EFIT-dag i Budapest! Upp och hoppa! Inga lata dagar på våra semestrar! Tidigt på morgonen gick vi till Gellertbadet. Tjusig gammal byggnad måste man ju erkänna!
08.30 Imponerande byggnad... Som att simma i en kyrka!
09.30 Utomhusbassängerna var också tempererade. Tror det var 36 grader här.. Och varmt i solen också. Ljuvligt!
10.30 Efter sköna bad var vi redo för en promenad i staden. Här uppe på Buda-sidan och beundrade utsikten över Pest.
11.00 Fler vyer från samma sida efter lite fika.. :-)
12.30 Sedan kollade vi lite på de gamla läckra kabeldragna vagnarna. Själva var vi naturligtvis hurtiga och gick... ner ..*fniss*
13.30 I Stefan-basilikan var det mycket turister - men det fanns en gräns för hur långt vi fick komma...
14.30 mmm... marzipanshopping till mormor....
15.30 Och sedan ägginköp till mig. Utökade min samling med några väldigt vackra exemplar!!!!
16.30 Souvenir??? Paprikan såldes överallt..
17.30 Bussfärd hem till hotellet
18.00 Vilka smörrebröd! Tror faktiskt danskarna ligger i lä!!
18.30 Så blev det äntligen dax att träffa Hanna, min kollega i Budapest. Jätteroligt att få träffas efter allt chattande!
22.30 Klämde i mig efterrrätten, en slags strudel, smakade väl sådär - men man får smaka på det lokala köket!